بخشها ماشین ابزار آشنایی با بخش
 
 

کارگاه ماشین ابزار

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

کارگاه ماشین ابزار جهت ارائه آموزشهای عملی فرآیند تولید قطعات با استفاده از روش براده برداری و ماشین کاری از طریق ابزارهای دستی مانند سوهانکاری، قلاویز زنی، حدیده کاری و یا تجهیزات ماشینکاری مانند تراشکاری، فرزکاری، سوراخکاری و سنگ زنی در نظر گرفته شده است. هدف این کارگاه تربیت دانشجویانی است که با بکار بردن تکنولوژی مربوط به ماشین ابزار توانایی تولید انواع قطعات صنعتی ( کشاورزی، نظامی، ماشین سازی، ابزار سازی، خودروسازی، صنایع هوایی و . . . ) را دارا باشند.

در این کارگاه دانشجویان ضمن آشنایی با ابزارها و ماشین آلات و تجهیزات موجود در کارگاه و نحوه کار با آنها پروژه ای همراه با مدارک فنی آن در اختیار دانشجویان قرار می گیرد که در طول ترم باید با استفاده از تجهیزات موجود مبادرت به ساخت آن نمایند که شرح مراحل ساخت پروژه مطابق ذیل است.

  • ارائه نقشه و نقشه خوانی قطعات و مجموعه
  • تخمین مواد اولیه مورد نیاز هر قطعه ، تهیه و برش مواد اولیه
  • آشنایی با نحوه کار ابزارها و ماشین آلات

  • ماشین کاری و تولید قطعات
  • مونتاژ مجموعه

کسانی که این کارگاه رابا شناخت و توانایی مطلوب می گذرانند می توانند در صنایعی مانند ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع کشاورزی صنایع هوایی ، صنایع تسلیحاتی و ساخت وتولید ماشین آلات و یا کارخانه های تولیدی به فعالیت بپردازند و نظارت و بهره برداری و اجرای صحیح طرحها را عهده دار شوند.