بخشها تاسیسات
 
 

بخش تاسیسات


لوله کشي صنعتي(پايپينگ)
لوله کشي و به تعبير درست پايپينگ يکي از گسترده ترين و پرکاربردترين دانش هاي مهندسي است که تقريباً مي توان گفت در تمام صنايع استفاده شده و از صنايع دريايي گرفته تا صنعت نفت و گاز و يا در صنايع آب رساني و تصفيه خانه هاي آب و فاضلاب يا حتي در ساختمانها جزء موارد حياتي به شمار مي رود تا جايي که تشابه پايپينگ در يک واحد صنعتي با رگهاي بدن انسان مقايسه مي شود.
لوله کشي معمولاَ در سه حالت زير دسته بندي مي شود:
- انتقال مواد:نظير خطوط انتقال نفت که به آنPIPE LINE   گفته مي شود.
- لوله کشي ساختماني نظير آب سرد و گرم که به آن PLUMBING گفته مي شود.
- لوله کشي صنعتي نظير پتروشيمي، نيروگاه و پالايشگاه که به آن PIPING گفته مي شود.
نمودار(1-1) محدوده استفاده از پايپينگ در صنايع مختلف را نشان مي دهد :

براي طراحي، اجرا، تست و راه اندازي واحدهايي که داراي لوله کشي صنعتي مي باشند، سه نوع نقشه مورد نياز است :
- 1P & ID  
- پلات پلان 2
- ايزومتريک 3
که به طور مختصر در ذيل هرکدام را معرفي مي نماييم :
- نقشه P & ID : نقشه اي شماتيک از کليه تجهيزات فرآيندي و غيرفرآيندي ناحيه اي از يک واحد صنعتي که در آن نحوه ارتباط کليه تجهيزات  به يکديگر، جهت جريان، نحوه کنترل جريان ها، پارامترهاي کنترلي مانند دما، فشار، دبي، سايز، جنس، کلاس خط، کاهنده ها و افزاينده ها و نحوه ارتباط آنها با ساير نواحي به آساني قابل مشاهده و پيگيري است.
- نقشه پلات پلان : يک ديد يا نما از بالاي يک ناحيه از سايت يا ناحيه صنعتي خواهد بود که توسط مقاطع مختلف سعي مي گردد جزئيات ريز و پيچيده آن نشان  داده شود و هرگونه ابهام آن برطرف گردد. اين نقشه نشان دهنده تجهيزات، اسليپرها، پايپ رک ها، جايگذاري کليه خطوط لوله، انواع سازه هاي فلزي و ساپورتها  براساس مختصات کلي يا محلي (طول-عرض-ارتفاع) مي باشد.
- نقشه ايزومتريک : اين نوع نقشه، خاص عمليات لوله کشي صنعتي مي باشد و به نقشه اي اطلاق مي شود که در ايزومتريک (حالت سه بعدي اشکال ترسيم شده درکاغذ دوبعدي )ترسيم شده اند و جهت گيري خط نسبت به شمال ناحيه و جزئيات ريز طراحي را به طور کامل آشکار مي کند.
نقشه هاي ايزومتريک معمولاَ در برگيرنده اطلاعات تکميلي مانند انواع سرجوشها، اسپول بندي، توصيف کامل متريال مورد نياز خطوط رسم شده در نقشه، دما و فشار طراحي-کاري و تست، نوع تست هيدرواستاتيک و غيره به صورت جدولي خواهد بود.
بر مهندس طراح پايپينگ است که با تکيه بر تجربه، رعايت استانداردهاي لازم، خواسته هاي ذکر شده در قرارداد و غيره ابتدا مسير حرکت لوله ها را براساس نقشه هاي P & ID و چيدمان تجهيزات موجود در سايت تعيين نموده و با بکارگيري روشها و نرم افزارهاي محاسباتي دقيق جهت تعيين رفتار سيستم لوله کشي تحت اثر نيروها و تنشهاي وارده برآن، مدلينگ را تا حصول نتيجه مطلوب اصلاح نمايد.

 

فیلتر عنوان 
نمایش # 
# عنوان مطلب نویسنده بازدیدها
1 تاسیسات Administrator 2751
2 لینکهای مفید Administrator 2121
3 اخبار Administrator 2016
4 نمرات Administrator 2024
5 جزوات Administrator 2248
6 تجهیزات و امکانات Administrator 2057